Jump to content

FMGraphics.Net'e Hoşgeldiniz !

Forumumuzda konuları ve mesajları görüntüleyebilir, dosyaları indirebilirsiniz. Ancak tüm özelliklere erişebilmek, konu açabilmek ve mesaj yazabilmek için Giriş Yapın veya Kayıt Olun. Kayıt olmak tamamen ücretsizdir.

Football Manager 2015 Çekilişi

Posted Image


Football Manager 2015'in çıkmasına sayılı günler kala FMGraphics.Net olarak siz değerli takipçilerimiz arasından bir şanslı kişiye orijinal Football Manager 2015 hediye edeceğiz.


Detayları görüntülemek ve çekilişe katılmak için tıklayın


Fotoğraf
- - - - -

Fm 2013 Bütçe Yönetimi ve Kar Etme Rehberi


 • Please log in to reply
Bu konuya 8 adet cevap yazılmış

#1   mertcam

mertcam
 • Antrenör
 • 127 mesaj
 • 12 konu

Yayınlanma tarihi 08 Şubat 2013 - 07:21 ÖÖ

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda bütçemizi nasıl yönetmemiz gerektiğini ve bütçe arttırma yöntemlerinden bahsedeceğim. FM 2013 ile gelen yeni özellikler sayesinde işlerimizin nasıl daha kolaylaştığını örnekler göstererek anlatacağım. Oyunda başarı elde etmek için en önemli şey bütçe olduğundan bizim de bunu kontrol edebiliyor olmamız gerekiyor.

Not: ݝlk önce oyundaki bütçe nedir, gelir-gider olayları nasıl etkiler gibi sorunları inceleyip, daha sonraları nasıl kar elde edebiliriz konusuna değineceğim. Bu sebeple hangi konu ilginizi çekiyorsa okumaya oradan başlayabilirsiniz. Yazı uzundur. Bu yazıda herşeyi bulamazsınız.


En Genel Özet
Yeni oyun açtığımız zaman ilk önce kadroya bakmamız normal bir durumdur. Ancak bunu yaptıktan hemen sonra kulübün mali durumunu kontrol etmemiz gerekir. Kulübün bilançosu en önemli şeydir. Diyelim ki bu bilanço 10.000.000 TL ve size verilen transfer bütçesi de 20.000.000 TL ise tüm transfer bütçesini harcamanız durunda 10.000.000 TL zararda olursunuz.

[TABLE="class: ncode_imageresizer_warning, width: 585"]
[TR]
[TD="class: td1, width: 20"][/TD]
[TD="class: td2"][/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Posted Image

Mali Durumlardaki özet kısmı ise bize aslında herşeyi gösteriyor. Transfer bütçemizi, sponsorlarımızı, borcumuzu, harcamalarımızı... Kırmızı bir şey görmediğimiz taktirde hiç bir sorunumuz yoktur. Rakamlardan anlamıyorsanız bile yukarıdaki grafikte her şey çok güzel anlatılmış. Grafik artıyorsa bütçemiz de artıyor demektir.


#2   mertcam

mertcam
 • Antrenör
 • 127 mesaj
 • 12 konu

Yayınlanma tarihi 08 Şubat 2013 - 07:22 ÖÖ

Gider

Malesef hiç istemediğimiz ama doğal olarak gerçekleşen kısımdır. Giderler. FM"de bir çok giderimiz bulunuyor. Hepsini tek tek incelemektense bizim düzenleyebileceğimiz kısımları ince ince anlatacağım. Kırmızı kutu içine aldığım kısımlar giderlerimizi kısabileceğimiz, düzenleyebileceğimiz kısımlardır. Turuncu kutu ise FM 2013 ile değişen bir özelliktir.

Posted Image

Futbol Dışı Giderler : FM 2013 ile bu sene bu oran değişti. Bizi zorlamak üzere değiştiğini varsayarakartık daha fazla futbol dışı gider yapıyoruz. Bunu kontrol edemediğimiz için de net olarak bize zarar verdiğini söyleyebilirim.


1. Oyuncu Maaşları : En büyük giderimizdir. Kontrol altına alınmazsa efsanevi değerler alıp bizi bitirebilir. Oyunun da oyuncu kontratlarında bize yamuk yaptığını, oyuncuların sürekli daha fazla maaş istediklerini biliyoruz. Oyuncuyu kaybetmek istemediğimiz için yenilediğimiz kontratlar ileride başımıza iş açıyor. Genel olarak konuşmak gerekirse maaş bütçemizin %80"ini aşmamamız gereklidir. Aşağıdaki resimde FM"nin Mali tablosundaki maaşlar kısmına bakacağız.


[TABLE="class: ncode_imageresizer_warning, width: 585"]
[TR]
[TD="class: td1, width: 20"]Posted Image[/TD]
[TD="class: td2"]This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x282.[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Posted Image

Oyunculara kontratlar önerirken, o oyuncunun ne tür oyuncu olduğunu seçiyoruz. Genel
bir tablo yaparsak, kadromuzda maksimum 3 Anahtar Oyuncu bulundurmalıyız ve bu
ounculara vereceğimiz maksimum maaşı kafamızda belirlemeliyiz. Ben bu oranı €1.400.000
olarak belirledim. (Kulübünüze göre değişeceği için sadece örnek vererek konuşuyorum.)
Bana izin verilen €1.900.000 a kadar çıkmıyorum. Henüz o değerde bir oyuncum yok, bu
sebeple tabloda As takım ile Anahtar Oyuncularımın aldığı en yüksek maaşlar aynı
gözüküyor.

As takım oyuncuları da ilk 11 oynayacakları için onlara da iyi bir maaş vermek zorundayız.
Bu oranı €1.100.000 olarak belirledim. Ancak yanlış yaptığım bazı şeyler var. Hem 8 oyuncu
As takım, hem 5 oyuncu Anahtar oyuncu olduğu için, ilk 11 oynayacak 13 oyuncum oluyor.
Burada sıkıntı var. Kontrat yaparken bunlara dikkat etmek gerekir. Yine maksimum 3-4
oyuncu As Takım olarak belirtilmeliydi.

Diğer oyuncuları olabildiğince Rotasyon ve yedek olarak belirlemeliyiz ve onların
kalitesi ilk 11 oynayan oyuncularımıza göre daha düşük olduğu için daha az maaş
vermeliyiz. Benim seçimim yine yanlış. €950.000 çok fazla. Bu rakam €800.000 civarlarında
olabilirdi.

Genç oyuncular ve diğerleri zaten çok fazla maaş istemiyor garibanlar.

Maaş Bütçesi Nasıl Düzenlemeli ?

ݝyi anlatıyorum hoş anlatıyorum da nasıl düzenleyeceğimizi anlatırsam iyi olacak.

Posted Image

Resimden görüldüğü üzere, seçtiğim 4 oyuncu bana kalırsa aldıkları maaşı haketmiyorlar.
Özelikle Tuncay Şanlı ve Carson"ın aldıkları maaşlar bana batıyor. Koita"dan daha iyi bir
forvet oyuncusu alınabilecekken bir de üstüne onu Anahtar Oyuncu olarak kadroya
katmanın nedeni nedir bilemedim. Simao ise her ne kadar iyi bir oyunu olsa da daha iyi
genç bir oyuncu onun yerine geçebilir. Bu sebeple bu oyunculardan kurtulmak veya
yerlerine adam bulmak bir çözüm olabilir. Yeni alacağımız adamların maaşlarını da
yukarıda bahsettiğim oranlarda tutmalıyız. Satamıyorsak kiralık olarak da yollayabiliriz. (Oyuncu Alım-Satım rehberi'ne bakınız. )

Sözleşme sonlarına bakarsak, Takımın ikonu Battala"nın son senesinde olduğunu
görüyoruz. Bu tür durumlarda panik yapmıyoruz ve sabırlı oluyoruz. Eninde sonunda sizin
istediğiniz teklifi kabul etmek zorunda kalıyor. Eğer kabul etmezse zaten takımda olmak
istemiyordur. Bu olay oyuncunun kişiliği ile doğru orantılıdır.

2. Primler: Primler her sezon başı, oyuncularımıza vermeyi taahhüd ettiğimiz rakamlardır. Oyuncularımızın Ligte, Kupada ve Avrupa Karşılaşmalarında lider olması için “Yüksek” prim seçeneğini seçeriz ve bu seçenek oyuncularımız moralini arttırır. Ama gerçekçi olmak gerekir. ݝlerleyen yıllarda vermek istediğiniz bu primler, kupaları kazandığınızda size verilen ödül paralarından daha yüksek olabiliyor. Ligte zaten garantiysek, lig ve kupa seçenekleri “Düşük”, Avrupa karşılaşmalarını dilediğimiz gibi seçmeliyiz. Bu bize çok büyük bir tasarruf sağlar. Sadece ilk sene başarı sağlamak için hepsi “Yüksek” seçilebilir.

3. Sadakat Primi : Oyuncularımızla yeni sözleşme imzaladığımızda oyunculara verdiğimiz paradır. Tam olarak nasıl işlediğini örnekleyecek olursak; 1 yıllık konrat önerdiğiniz bir oyuncuya €600.000 sadakat primi verdiğimizi düşünelim. Bu rakam, bütçemize aylık €50.000 gider olarak yansır. Eğer oyuncumuz kontratının 7. ayında gitmek isterse, kalan 5 aylık bonusu (€250.000) ödememize gerek kalmaz. Ancak kontratı bitmeden oyuncuyu satmak isterseniz, kalan 5 aylık bonusu peşin olarak ödemek zorundayız. Bu primi düşük seçmek önemlidir.

4. Personel Maaşları : FM 2013 ile birlikte gelen yeni personeller bize gider olarak yansıyor. Futbol Direktörü, Baş Antrenör, Gençlik Sorumluları gibi sonradan çıkan bu personeller bizden epey ücret istiyorlar. Antrenörlerimiz 4,5 veya 5 yıldızlı değilse, onlara çok para vermemize gerek yoktur. ݝleride çıkan regen antrenörler daha az ücret talep etmektedir. Çok para isteyen antrenörleri “Karşılıklı Anlaşarak” takımdan kovun veya sözleşmesini yenilemeyin! Yenisini bulmak çok zor olmamalı.

5. Transfer Harcamaları : En kolay şey daha az transfer yapın demek olacaktır ama bunu yapmayacağım. Bu bana yakışmaz. Posted Image ݝlk önce “Oyuncu Alım-Satım Rehberini" incelemenizi öneririm. Oradaki anlatıma göre transfer yapmanız tamamiyle önemlidir. Sonuç olarak o konu, bu konu ile alakalıdır.

Önemli olan genç oyunculara yatırım yapmaktır. Genç oyuncuları uygun fiyatlara alırsak herhangi bir sorunumuz olmaz. Burada altın kural; oyuncumuza reddedemeyeceğimiz bir teklif geldiyse, oyuncunun rolüne bakmadan kabul etmeliyiz. O oyuncuyu bir daha o fiyatlara satamayabiliriz. (Benim başıma N"diaye de geldi. Transfer sezonunun son günü yaklaşık 12 milyon pound luk teklif gelince kabul etmek zorunda kaldım. Çünkü oyuncunun değeri anca 3 milyon civarındaydı.)

6. Temsilci Ücretleri : Ahh şu oyuncu menejerleri yok mu ? Bazen çok para göz olabiliyorlar. Bu konuda bilmemiz gereken bazı şeyler var. Genelde oyuncu menejerine ne kadar para yedirirsek, oyuncunun maaşından o kadar kısabiliriz. Bu oranı hesaplamak size kalmış. Bu temsilcilerin “Temsilci Ücret Talepleri” vardır. Bu talep derecesi ne kadar düşükse bizden o kadar az para isteyecektir ve bu da bizim hoşumuza gider. Bazen bu arkadaşlar emekli olurlar ya da oyuncular tarafından kovulurlar. Biz de o oyuncuları o sıralarda transfer etmeli yada kontratlarını yenilemeliyiz. Böylece hem temsilci ücretinden kurtulmuş oluruz, hem de oyuncuyla daha sıkı pazarlığa girişebiliriz.


#3   mertcam

mertcam
 • Antrenör
 • 127 mesaj
 • 12 konu

Yayınlanma tarihi 08 Şubat 2013 - 07:23 ÖÖ

GELݝR ve KAR ETME YÖNTEMLERݝ

ݝşte en sevdiğimiz yer. Bu kısımda aşağıda kutularla bahsettiğim yerler dışında pek bir şey
incelemeyeceğiz. Kutularla belirttiğim kısımları yükseltmek bizim ihtiyacımızı yeterince
karşılar. Bunların haricinde yönetimden “Yeni Stadyum” isteme gibi seçenekler de
mevcuttur. Bu kısımları soru gelirse anlatabilirim.

Özet olarak; Başarı = Para. Diğer tüm gelirlerimiz ister istemez takım başarılı olunca artacaktır. Şimdi resmimizi inceleyelim.

Posted Image


1. TV Geliri : Oynadığınız lige göre değişkenlik gösterir. Sanırım en çok ݝngiltere liginde kazanıyorsunuz. Eğer Türkiye liginde oynuyorsak, ligte 1. olmak dışında Şampiyonlar Liginde başarılı olmamız gerekir. Şampiyonlar liginde, başarı durumuna göre 15-20 milyon pound gibi büyük paralar veriliyor. TV gelirini arttırmanın yolu Şampiyonlar ligidir.


2. Ticaret: ݝngilizcesi “merchandising” olan bu konu çok değişik ve güzel bir konudur. Yönetimden “Kulüp ݝtibarını Yükseltecek” pilot kulüpler istemeliyiz. Bu kulüpler genel olarak Çin, Kore, Japon, Amerikan ve Suudi Arabistan kulüpleri oluyor. Bu durumda, yapılan ticaret ülke dışına da çıktığı için büyük paralar kazanabiliyoruz. Ayrıca bu kulüpler, sırf biz onlarla anlaşalım diye bize yüklü miktarda para veriyorlar. Bu arada taraftar sayımız da çoğaldığı için Hasılatlarımız ve Maç Günü Gelirlerimiz de artıyor.

Yönetimden yönetime değişken gösteren bir pilot kulüp uygulaması var. En fazla 3 kulüp ile bu anlaşmayı yapabiliriz. Bunun nedeni, eğer Japonyadan bir kulüple anlaşmışsak, ikinci bir Japon kulübü bizimle anlaşmak istemiyor. Bu sebeple 3 farklı ülkeden seçmek önemli.

Eğer kulübümüzün itibarı yeteri kadar yüksek değilse, böyle anlaşmaları yapmak biraz zor olacaktır. Kulübün itibarını arttırmak ise bütünüyle başka bir konudur Posted Image Ona da sıra gelecek.

3. Satılan Oyuncular: En sevdiğim konu. Yaşı gelmiş oyuncu satmamız gerekir. Herşeyden önce “Oyuncu Alım-Satım Rehberi'ni” artık okuduğunuzu düşünüyorum. O rehber de bahsetmediğim bazı şeyleri burada bulabilirsiniz.

- Antrenman ve Alt yapı tesislerinizi geliştirin. Genç Yetişme Ağınızı arttırın. Burada kaybettiğiniz paralar misli misli geri dönecektir.
Posted Image

- Kullanmadığınız oyuncuları veya gençleri başka takımlara kiralayın. Maaşlarını o kulüplere ödetin.

Her sene oyuncu satarak, transfer bütçemizi arttırabiliriz. Bu oran tamamiyle bizim elimizde. “Para Gençlerde” ismini vermek istediğim bir rehberde bu olayı daha derin anlatabilirim.


4. Para Ödülü : Bu gelir de yine başarıya göre değişkenlik gösterir. Ligi birinci bitirince, kupalar kazanınca, Şampiyonlar liginde üst noktalara çıkınca bize para veriyorlar. Bu paralar az buz paralar değil. Şampiyonlar ligi şampiyonluğu yaklaşık 20 milyon pound.Bunların haricinde bazı yollar da para kazanmamıza yardımcı olacaktır.

- Asya taraflarından oyuncu satın almak: Bu olay çılgın asya taraftarını coşturuyor ve kulübünüzde forma satışı patlaması yaşanıyor.

- Tanınmış ünlü futbolcuları transfer etmek: Yukarıdaki durumun tüm dünyaya yayıldığını düşünün. Bazı durumlarda oyununcun bonservisini bile karşılayabiliyor. (Daha sonra zarar etmeyeceğinizden emin olun.)

- Bütçe Ayarı Yapmak : Bütçenizi ayarlayıp, fazla olan transfer bütçenizi maaş bütçenize aktarın. Bu durum çok istediğiniz bir oyuncu alamadığız zamanlarda işe yarar. Oyuncuyu satmak için aldıysak sonuç olarak bize para kazandırabilir.
Posted Image


#4   mertcam

mertcam
 • Antrenör
 • 127 mesaj
 • 12 konu

Yayınlanma tarihi 08 Şubat 2013 - 07:24 ÖÖ

Yansıma

FM 2013 ile birlikte gelen yeni özelliğimiz. Burası hesap kitaptan pek anlamayan arkadaşlara daha çok hitap ediyor.

[TABLE="class: ncode_imageresizer_warning, width: 585"]
[TR]
[TD="class: td1, width: 20"]Posted Image[/TD]
[TD="class: td2"]This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x342.[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Posted Image

Bu bölümde 3 yıllık oyuncu maaş giderlerimizi anlık olarak görebiliyoruz. Bunun yanı sıra Ciro, Giderlerimiz, Kazancımız, Toplam Maaş Harcamamız ve Bilançomuzu ayrı ayrı grafiklerle görebiliyoruz. Bu görsel sezon başında alındığı için bilanço olarak zararda gözüküyorum. Henüz yukarıda bahsettiğim gelirlerin hiç biri bu bilançoya katılmadığı için sezon başlarında biraz kırmızı görmemiz normal olabilir.SONUÇ OLARAK

Futbolun artık sadece futbol olmadığı bu günlerde kulübün bütçesini arttırmayı inceledik. Umarım bu rehber size yardımcı olmuştur ve bu rehberde gördüklerinizi uygulayabilirsiniz. Çünkü FM oyununda finansı güçlü olmayan bir takım asla büyük bir takım değildir. Tüm oyuncularda büyük takımlarda oynamak isterler. Amacımız tek kuruş borcumuz olmaması ve en zengin kulüpler arasına girmek ve en büyük başarıları kazanmaktır.

Aklınızda çeşitli soru işaretleri olabilir ama yazıyı buraya kadar okuduysanız bir çok soruya da cevap almış olduğunuzu biliyorum, diliyorum. Bu rehberde her ihtimali değerlendirmedim. Rehberde olmayan ihtimalleri ise soru-cevap yolu ile açıklayabilirim.

turksportal.net'ten alıntıdır.


#5   emredkn97

emredkn97
 • Antrenör
 • 213 mesaj
 • 16 konu

Yayınlanma tarihi 08 Şubat 2013 - 10:34 ÖÖ

yararlı bi rehber olmuş teşekkürler

#6   get

get
 • Antrenör
 • 15 mesaj
 • 0 konu

Yayınlanma tarihi 08 Şubat 2013 - 03:26 ÖS

tecrübesiz arkadaşlar için harika bir rehber olacaktır. emeğine sağlık

#7   Adamking

Adamking
 • Antrenör
 • 99 mesaj
 • 2 konu

 • Yönettiği Takım:
  Napoli

Yayınlanma tarihi 08 Şubat 2013 - 03:31 ÖS

çok işe yarıcak teşekkürler :)

#8   ufuk256

ufuk256
 • Antrenör
 • 120 mesaj
 • 1 konu

Yayınlanma tarihi 09 Şubat 2013 - 07:34 ÖS

Eyvallah Sağol

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

#9   tolgaicen35

tolgaicen35
 • Antrenör
 • 15 mesaj
 • 8 konu

Yayınlanma tarihi 17 Haziran 2014 - 11:34 ÖS

bu ticarette bahsettiğiniz anlaşma vs. nereden yapılıyor