Jump to content

FMGraphics.Net'e Hoşgeldiniz !

Forumumuzda konuları ve mesajları görüntüleyebilir, dosyaları indirebilirsiniz. Ancak tüm özelliklere erişebilmek, konu açabilmek ve mesaj yazabilmek için Giriş Yapın veya Kayıt Olun. Kayıt olmak tamamen ücretsizdir.

Fotoğraf
- - - - -

Koflok's Goals Galore 2012

• Please log in to reply
Bu konuya 33 adet cevap yazılmış

#1 ÇEVRİMDIŞI   king90

king90

Tanınmamış Menajer

• Üye
  • 23 mesaj

Yayınlanma tarihi 25 Ekim 2011 - 12:03 ÖS

GOALS GALORE 2012

Just a little heads up. This is not a Barcelona tactic. It won't give you 100 pass on midfielders. It won't give you constant 70% possession.
The main focus in this tactic is to attack as a unit, creating plenty of clear cut chances and if you're lucky : score some friggin goals. I'm fine in having ~50% possession as long as I create at least 3-5 CCC in every game.
So, if you're looking to 'control' like Barca, look elsewhere, but if you want to score like Barca, this may be the right place to look.

The Formation

Same as last year's, it's a 4-1-2-2-1 / 4-3-3 / 4-5-1 / whatever formation you want to call it.
The 'flow' is to start short from the back, dragging the opponent's midfield to our own area.
Then midfield will control the play before looking the opportunity to slice open with a through pass or giving it to the wingers.
The wingers are inside forwards, cutting inside to support the main striker as well as acting as a scorer.
The striker, well.. he score goals.

Posted Image

The Result

Tested with Arsenal and Napoli for half-season.

Posted Image

Posted Image

The main striker in particular, has been really good.

Posted Image

Posted Image

This shows the distribution of goals and assist in the team. Everyone has its function.

Posted Image

Posted Image

The Players
Goalkeeper : well you should know this by now.

Central defender (left) : Your speedy defender. Usually will be put up against opponent's poacher.
Recommended Attributes :Marking, Tackling, Pace, Anticipation, Concentration

Central defender (right): Your tower defender. Your threat on set pieces
Recommended Attributes : Jumping, Heading, Marking, Tackling, Anticipation, Positioning

Full backs : Supporting fullbacks who will roam forward on attacks. Providing width as your wingers cut inside. Need to be quick to go back when countered and cover speedy wingers.
Recommended Attributes : Acceleration, Pace, Marking, Tackling, Crossing, Work Rate

Defensive midfield : Acting as an anchor man. Breaking up attack before it reaches your final line. Initiating quick counter attacks whenever possible
Recommended Attributes : Tackling, Work Rate, Stamina, Anticipation, Heading, Strength

Central Midfielder (left) : Deep lying playmaker. Dictates the tempo of the game. Providing quick forward passes or slow down the tempo and control the midfield. Think Xavi.
Recommended Attributes : Passing, Creativity, Decision, Teamwork, Composure

Central Midfielder (right) : Your main playmaker. Dragging out defenders, links up with the front three and providing killer balls. Your Iniesta.
Recommended Attributes : Dribbling, Creativity, Passing, Flair, Teamwork, Decision, Agility

Wingers : Inside forward (yes, right footed on left wing and, if possible, vice versa). Second most important players in the team. The main assist-or in the team. Look to cut inside and provide through balls to striker and acting as a goal threat when the other winger is cutting inside.
Recommended Attributes : Dribbling, Acceleration, Flair, Passing, Agility, Creativity. Finishing is a plus.

Striker : Your main man. The most important player in the team. He can single-highhandedly win you games. Either through predatory instincts looking for through balls, providing diagonal assist to running inside forwards, or dribble by himself and destroy the defense. Hulk (or Messi) is a perfect example for this
Recommended Attributes : Finishing, Dribbling, Flair, Acceleration, Agility, Pace, Off the Ball, Anticipation, Composure. Strength and Balance is a BIG plus.
Additional : train them to place shot

Match Preparation and Training
It is recommended to start using the tactic from the beginning of the season. That way the team has the whole pre-season time to get in gel with the tactic.

Match Preparation
In Pre Season : When your team got new player(s), put focus training on Teamwork on high duty. When your team got no new player, put focus training on noneon average duty. This speeds up team getting used to the tactic
During Season : Put focus training on Teamwork on average duty.

Usually it takes ~2-3 months before all boxes become fluid. That's where your team is gonna play some good football with the tactic and the results will come.

For Individual Training :
Striker and Wingers : Train to 'Place Shot'
For anyone who have PPM 'Shoots from Distance', train them to stop doing it.
Central midfielders : If they have 'Dribbles with ball often', make them stop. AND Train them to 'Try killer balls often'.

Download:

v1

Hotfile.com: One click file hosting: GoalsGalore2012.tac

GoalsGalore2012.tac (1,14 KB) - uploaded.to

File name: GoalsGalore2012.tac File size: 1.13 KB

v3

https://rapidshare.c...__May_2012_.tac

http://hotfile.com/d..._2012).tac.html

king90 mesajını düzenledi, 27 Aralık 2011 - 09:09 ÖÖ.
update

#2 ÇEVRİMDIŞI   Coliente

Coliente

Ulusal Menajer

• Üye
  • 804 mesaj

Yayınlanma tarihi 25 Ekim 2011 - 08:02 ÖS

FM 2011'de verim aldığım taktiklerdendi, deneyeceğim buradada. Teşekkürler. :)

alpingo43 > Coliente

#3 ÇEVRİMDIŞI   Nephilim

Nephilim

Tanınmamış Menajer

• Üye
  • 52 mesaj

• Yönettiği Takım:
    Hoffenheim

Yayınlanma tarihi 29 Ekim 2011 - 08:30 ÖÖ

Tek geçerim.

#4 ÇEVRİMDIŞI   ardnz

ardnz

Bölgesel Menajer

• Üye
  • 189 mesaj

Yayınlanma tarihi 31 Ekim 2011 - 02:09 ÖÖ

Deneyecegim. Tesekkurler

#5 ÇEVRİMDIŞI   canavar77

canavar77

Bölgesel Menajer

• Üye
  • 253 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Kasım 2011 - 12:41 ÖS

Fenerde işe yarar mı aceba?
Deneyeceğim.

#6 ÇEVRİMDIŞI   mtd_68

mtd_68

Bölgesel Menajer

• Üye
  • 180 mesaj

• Yönettiği Takım:
    Yeni Aksarayspor

Yayınlanma tarihi 06 Kasım 2011 - 08:47 ÖS

Alex varken işe yaramaz. Keşke Türkçeleştiren biri olsa da yazanaları da anlasak.

|l|lllll|l||ll||lll||ll|
Her Hakkım Saklıdır®

#7 ÇEVRİMDIŞI   nefretizm

nefretizm

Bölgesel Menajer

• Üye
  • 112 mesaj

Yayınlanma tarihi 06 Kasım 2011 - 10:55 ÖS

Ben Fm 2011'de "Barcelona 11.3 v2 (Barcelona, Nov 2011)" dosya adında bir taktik kullanırdım. Fm 2012'de de işe yaradı. Fenerbahçe ile oynuyorum. ligde sadece 3 kere yenildim. Tavsye ederim

#8 ÇEVRİMDIŞI   Anil_Atay

Anil_Atay

Tanınmamış Menajer

• Üye
  • 25 mesaj

Yayınlanma tarihi 07 Kasım 2011 - 01:42 ÖS

Teşekkürler.

#9 ÇEVRİMDIŞI   canavar77

canavar77

Bölgesel Menajer

• Üye
  • 253 mesaj

Yayınlanma tarihi 07 Kasım 2011 - 01:54 ÖS

Kardeş link atarmısın?

#10 ÇEVRİMDIŞI   Bursaspor16

Bursaspor16

Tanınmamış Menajer

• Üye
  • 25 mesaj

Yayınlanma tarihi 07 Kasım 2011 - 07:19 ÖS

Atletico Madrid'de denedim bu taktiği ismini ilk kez duyduğum saçma sapan bi takıma 5-1 yenildim as kadromla ama arsenali senin denediğin takımı aldım 7-0 alt kadromu 5-0 başka bir takımı 4-0 romayı yendim sanırım bazı takımlardaişe yarıyor

#11 ÇEVRİMDIŞI   aaayine0manyak

aaayine0manyak

Tanınmamış Menajer

• Üye
  • 13 mesaj

Yayınlanma tarihi 07 Kasım 2011 - 07:33 ÖS

keşke açıklamalar türkçe olsaydı şu haliyle yayınlandığı siteden farkı yok ki daha verimli olurdu.

#12 ÇEVRİMDIŞI   darkness10

darkness10

Tanınmamış Menajer

• Üye
  • 23 mesaj

• Yönettiği Takım:
    Valencia C.F

Yayınlanma tarihi 11 Kasım 2011 - 12:06 ÖS

man city'de denicem umarım başarılı olurum paylaşım için teşekkürler :)

#13 ÇEVRİMDIŞI   volki393

volki393

Tanınmamış Menajer

• Üye
  • 23 mesaj

Yayınlanma tarihi 11 Kasım 2011 - 04:17 ÖS

Bu taktikte en can alıcı bölge ön libero DM mevkisi ve beklerdir. Kanatta oynayan oyuncularınızın bitiriciliği iyi olmalıdır.
Futbol'dan habersiz kalmayın.
FUTBOLMG ile güncel futbolun hem keyfini sürün hem de an be an takip edin.

"futbol.fmgraphics.net"

#14 ÇEVRİMDIŞI   fantastiko

fantastiko

Tanınmamış Menajer

• Üye
  • 22 mesaj

• Yönettiği Takım:
    Brescia

Yayınlanma tarihi 11 Kasım 2011 - 08:58 ÖS

düşük seviyeli takımlarda işe yaradığı söylenemez...
Posted Image

#15 ÇEVRİMDIŞI   metekral

metekral

Bölgesel Menajer

• Üye
  • 112 mesaj

Yayınlanma tarihi 16 Kasım 2011 - 06:50 ÖS

yarım sezon kadar oynama şansı buldum bu taktikle öncelikle ofansta sorun kesinlikle yaşamayacaksınız ama defansif anlamda 4 oyuncunun defans katkısı yok 3 seçeneğiniz var ya alanı daraltıp deep lying playmaker'ınızı defend oynatacaksınız ya alanı çok az daraltıp biraz hattı da geri çekerek deep lying playmaker'ı central midfielder support veya defend yapacaksınız ya da deep lying playmaker'ı ball winning midfielder yapıp advanced playmaker oynayan oyuncuyu atak yapacaksınız bu çözümleri bizzat uyguladım ve işe yaradı o yüzden sizinle paylaştım soran olursa yardımcı olurum

#16 ÇEVRİMDIŞI   ardnz

ardnz

Bölgesel Menajer

• Üye
  • 189 mesaj

Yayınlanma tarihi 16 Kasım 2011 - 09:08 ÖS

aldigim her takimda bu taktigi oynatiyorum. Hep basarili oldum su ana kadar. Simdiye kadar napoli,schalke,leicesterda denedim

#17 ÇEVRİMDIŞI   Nefer26

Nefer26

Tanınmamış Menajer

• Üye
  • 26 mesaj

Yayınlanma tarihi 17 Kasım 2011 - 04:16 ÖS

KuLLandığım taktiğin aynısı. OyuncuLarınız iyiyse güzeL sonuçLar aLabiLirsiniz

#18 ÇEVRİMDIŞI   king90

king90

Tanınmamış Menajer

• Üye
  • 23 mesaj